Financiranje vrtcev določa Zakon o vrtcih (Uradni list RS, št. 100/05 – uradno prečiščeno besedilo, 25/08, 98/09 – ZIUZGK, 36/10, 62/10 – ZUPJS, 94/10 – ZIU, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO in 55/17)
Programi predšolske vzgoje se financirajo iz:
- javnih sredstev
- sredstev ustanovitelja (občine)
- plačil staršev
- donacij in drugih virov.
Iz proračuna lokalne skupnosti se za razliko med ceno programa in plačilom staršev zagotavljajo sredstva za plače ter davke in prispevke za zaposlene v vrtcih in za materialne stroške v skladu z normativi in standardi.
Občina iz svojega proračuna zagotavlja sredstva za:
- otroke, katerih staršiimajo na njenem območju stalno prebivališče,
- otroke, ki imajo na njenem območju stalno prebivališče skupaj z enim od staršev,
- otroke tujcev, katerih vsaj eden od starševima na njenem območju začasno prebivališče in je zavezanec za dohodnino v Republiki Sloveniji.
V proračunu občine se zagotavljajo tudi sredstva za investicijsko vzdrževanje in sredstva za investicije v nepremičnine in opremo javnih vrtcev.
Osnova za plačilo staršev je cena programa, v katerega je otrok vključen.
Cena programa obsega stroške vzgoje, varstva in prehrane otroka v vrtcu in ne vsebuje sredstev za investicije in investicijsko vzdrževanje.
Cene programov v vrtcih na predlog vrtca določi ustanovitelj (občina).
Plačilo staršev določi pristojni Center za socialno delo na podlagi lestvice, ki starše razvršča v dohodkovne razrede. Starši z najnižjimi dohodki so oproščeni plačila, starši z najvišjimi dohodki pa plačajo 77 % cene programa.
Pri določitvi dohodkovnega razreda upošteva Center za socialno delo na podlagi Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev – ZUPJS (Uradni list RS, št. 62/10, 40/11, 40/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D, 14/13, 56/13 – ZŠtip-1, 99/13, 14/15 – ZUUJFO, 57/15, 90/15, 38/16 – odl. US, 51/16 – odl. US, 88/16, 61/17 – ZUPŠ in 75/17) ; v nadaljevanju ZUPJS) dohodke na družinskega člana v primerjavi s povprečno neto plačo vseh zaposlenih v Republiki Sloveniji in premoženje v družini.
Če je v vrtec vključen več kot en otrok iz družine, plačajo starši na podlagi 77. in 78. člena Zakona za uravnoteženje javnih financ – ZUJF, za mlajšega otroka 30 % plačila, ki jim je določeno v skladu z zakonom kot znižano plačilo vrtca, za vsakega nadaljnjega mlajšega otroka pa so plačila oproščeni. Sredstva v višini razlike do znižanega plačila vrtca, se vrtcem zagotavljajo iz državnega proračuna.
Starši, ki niso zavezanci za dohodnino v Republiki Sloveniji plačujejo polno ceno programa v katerega je otrok vključen.
Starši, ki v predpisanem roku ne oddajo Centru za socialno delo vloge za znižanje plačila vrtca prav tako plačujejo polno ceno programa v katerega je otrok vključen.
Staršem, ki ne uveljavljajo znižanega plačila vrtca, vrtec izstavi račun v višini najvišjega dohodkovnega razreda po lestvici – to je 77% od cene programa vrtca.
PLAČEVANJE OSKRBNINE V VRTCU
- Za oskrbnino otrok vrtec staršem vsak mesec okoli dne v mesecu izstavi račun za pretekli mesec.
- Račun prejmejo starši s položnico po pošti.
- Starši so dolžni oskrbnino poravnati v roku navedenemu na računu, sicer jim vrtec lahko obračuna zamudne obresti.
- Starši lahko odpro trajni nalog za plačevanje oskrbnin in sicer tako, da izpolnjen obrazec Soglasje za SEPA direktno obremenitev (npr. s spleta) dostavijo v računovodstvo.
Za več informacij glede plačila vrtca lahko pokličete v računovodstvo na številko: 01 / 757 1331.
Za informacije o uvrstitvi v dohodkovne razrede, prosimo pokličite na pristojni Center za socialno delo. Vloge za znižanje plačila vrtca je potrebno oddati najkasneje v mesecu pred nameravano vključitvijo otroka v vrtec. Staršem, ki ne uveljavljajo znižanega plačila, vrtec izstavi račun v višini najvišjega dohodkovnega razreda. (24. člena ZUPJS, Ul RS, št. 62/10 )