Vstop v vrtec je eden izmed najpomembnejših dogodkov za otroke in njihove starše. Pri tem se starši soočajo z različnimi občutki –veselja, ponosa, sreče, zadovoljstva. Hkrati pa se lahko ob tej prelomnici pojavijo tudi manj prijetna občutja –strah, žalost, zaskrbljenost, negotovost ipd. Globoka vez med malčkom in starši povzroči, da se ti občutki samodejno prezrcalijo tudi na otroka.
Otroci doživljajo stisko, saj še niso sposobni izraziti in razumeti čustev, s katerimi se spopadajo. Najpogosteje stisko izražajo z jokom, kričanjem, upiranjem, protestiranjem ipd. Otrok je v procesu uvajanja bolj razdražljiv in občutljiv, zato se lahko pojavijo tudi motnje spanca in hranjenja. Te težave so začasne in tekom uvajanja izzvenijo. Pomembno pa je, da otroku nudimo čustveno podporo ter mu s postopnim uvajanjem zagotovimo, da se počuti varnega in ljubljenega.
Otrok se med uvajanjem prvič sooči s prehodom iz primarnega ožjega domačega okolja v prvo širše socialno okolje. Prvič doživi daljšo ločitev od matere(staršev), oblikuje prve socialne stike s sovrstniki, se privaja na vzgojiteljici in novo vrtčevsko okolje ter dnevno rutino.
Da bi proces uvajanja v novo vrtčevsko rutino potekal čim bolj umirjeno, sem oblikovala seznam priporočil, ki vam bodo v pomoč pri mehkem prehodu iz domačega okolja v vrtec.
PRIPOROČIL ZA MEHAK PREHOD IZ DOMAČEGA OKOLJA V VRTEC
- Pred začetkom uvajanja otroku pripovedujte o vrtcu -o poteku dneva, novih prijateljih, vzgojiteljicah, novih izkušnjah, ki jih bo tam doživel. Vrtec mu prikažite kot nekaj lepega in pozitivnega.
- Priporočljivo je, da otroka postopoma navajamo na svojo odsotnost popoldansko varstvo pri starih starših.
- Pred uvajanjem v vrtec se predhodno seznanite in spoznajte z vzgojiteljico na igralnih uricah. Starši strokovnim delavkam predajo pomembne informacije o otroku: ali je bil predhodno kdaj v varstvu pri drugih ljudeh, kako se potolaži in umiri – npr. duda, ninica, prehranske navade in posebnosti (možne alergije, intolerance, diete), spalne navade. Pomembno je, da vzgojitelja obvestite o možnih kroničnih boleznih (npr. vročinski krči) in morebitnih zdravilih, ki jih otrok prejema.
- Dogovorite se o postopku uvajanja vašega otroka (izhajate iz otrokovih potreb). Ključnega pomena je, da z vzgojiteljico spregovorite o vaših občutkih, morebitnih skrbeh, pomislekih in vprašanjih, ki se vam porajajo ob vstopu otroka v vrtec.
- Priporočljivo je, da si za čas uvajalnega obdobja vzemite nekaj dni dopusta, da se boste lažje prilagajali otrokovim potrebam in se uvajanja lotili postopoma.
- Predhodno se dogovorite, kdo bo uvajal otroka. V kolikor presodite, da se bo vaš otrok lažje soočili z ločitvijo od očeta, naj potek uvajanja prevzame on.
- Prvi dan po končanem uvajanju, otroka ne pustite predolgo časa v vrtcu, saj se bo počutil zapuščenega. Kljub temu, da se je na vrtec in dnevno rutino privadil, je priporočljivo, da postopoma podaljšujete njegov čas bivanja v vrtcu (v kolikor vam vaš delovnik to dopušča).
- V času uvajalnega obdobja v otrokovo življenje ne vnašajte še dodatnih sprememb in zahtev (odvajanje od dude, ninice, stekleničke), saj bo to povzročilo še dodaten stres pri otroku. Otroci lahko ob ločitvi od staršev reagirajo s strahom, regresijo(npr. močenje postelje, sesanje palca), agresijo, uporom, motnjami spanja. Pomembno je, da smo v tem času senzibilni in otroku nudimo veliko mero čustvene opore ter od njega ne zahtevamo, da določena vedenja/razvade v procesu uvajanja, opusti. Za to bo čas, ko se bo otrok privadil na bivanje v vrtcu.
- Ob prihodu v vrtec in oddaji otroka bodite odločni, a umirjeni. V kolikor se otrok razburi, joka ali protestira, mu mirno razložite potek dneva in se od njega na kratko poslovite. Če boste podaljševali čas slovesa, bo to težje tako za otroka kot tudi za vas. Vedite, da se otrok po vašem odhodu hitro pomiri.
- Priporočamo, da v začetnem obdobju otrokovega bivanja v vrtcu, ustvarite stalen ritem prihodov in odhodov. To daje otroku občutek varnosti in
Avtorica prispevka: Neža Kastelic dipl. vzg.