Zdrava in trajnostna prehrana vključuje varno, energijsko in hranilno uravnoteženo, varovalno in biološko sprejemljivo hrano, ki ustreza posameznikovim prehranskim potrebam, ohranja in krepi njegovo zdravje ter je sočasno prijazno do okolja in podnebja. Je zelo pomembna v obdobju odraščanja, ne samo zaradi razvoja in rasti, temveč tudi zaradi pridobljenih prehranjevalnih navad. S pravilno prehrano zmanjšujemo dejavnike tveganja za bolezni, ki se začnejo v otroštvu in resno ogrožajo kasnejše življenje.
Naša prizadevanja so usmerjena v načrtovanje kvalitetnih jedilnikov z vključevanjem vseh priporočenih skupin živil. V jedilnike vključujemo ekološka in lokalno pridelana živila. Osnova za načrtovanje jedilnikov so Smernice za prehranjevanja v vzgojno -izobraževalnih ustanovah (Zavod RS za šolstvo Ljubljana, 2024). Ravnamo se po načelih HACCP sistema, ki nam vsem zagotavlja večjo varnost v celotni prehranski verigi – od njive do mize in upoštevamo dobro higiensko prakso pri postopkih priprave jedi.
Predšolski otroci potrebujejo energijsko nekoliko bogatejšo hrano kot odrasli. Le ta mora vsebovati precejšen delež zdravih maščob in ogljikovih hidratov, da zadostijo dnevnim energijskim potrebam, hkrati pa primeren vnos beljakovin, vitaminov, mineralov, ki podpirajo otrokovo rast in razvoj.
Zgodnje otroštvo je obdobje, ko otrok spoznava različne okuse in živila in se od njih uči. Prav je, da otroku v vrtcu ponudimo čim širši nabor različnih živil, tudi takšnih, ki jih sami morda ne uživamo pogosto, a so del zdrave in uravnotežene prehrane. V vrtcu zagotavljamo 4 obroke dnevno: zajtrk, dopoldanska malica (sadni krožnik), kosilo, popoldanska malica, ki predstavljajo 65-80% dnevnih potreb otroka. Otroci imajo ves čas bivanja v vrtcu na razpolago vodo in/ali čaj z medom in limono.
Na osnovi zdravniškega potrdila otrokom z zdravstveno indikacijo pripravljamo dietne obroke. Dietni obroki so glede na vrsto alergije skrbno načrtovani in izpeljani iz dnevnega jedilnika.